Masaż: Naturalne rozwiązanie dla dobrego zdrowia psychicznego

Często żartuje się, że ludzie decydują się na masaż "dla zdrowia", ale jest w tym coś znacznie więcej, niż myślisz. Masaż ma potężne korzyści dla zdrowia psychicznego — zarówno w przypadku codziennego stresu, jak i czegoś, co wymaga poważniejszej interwencji — i powinien być częścią zestawu narzędzi każdego człowieka, gdy sytuacja życiowa staje się trudna. Oto tylko kilka z popartych badaniami korzyści dla zdrowia psychicznego płynących z masażu:

 Masaż: Naturalne rozwiązanie dla dobrego zdrowia psychicznego

Masaż stymuluje produkcję hormonów zwalczających depresję

Jeśli zmagasz się z depresją, nawet wstanie z łóżka często jest trudne do zrealizowania. Jednak metaanaliza 17 badań wykazała wysoką korelację pomiędzy terapią masażem a łagodzeniem objawów depresji. W jednym z takich badań stwierdzono, że masaż wpływa na chemię ciała, zwiększając nawet poziom serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników zaangażowanych w depresję.

Jednym z najbardziej izolujących uczuć w depresji jest samotność, prowadząca do odcięcia się od przyjaciół i społeczeństwa, a doświadczanie ludzkiego dotyku jest często całkowicie tracone lub minimalizowane. Dobra wiadomość? Oksytocyna, znana jako hormon „miłości” lub „przytulania”, ponieważ jest uwalniana, gdy ludzie przytulają się do siebie lub nawiązują więzi społeczne, jest również uwalniana poprzez dotyk nieseksualny, w tym masaż.

Według badań hormon ten jest również związany z zaufaniem i może prowadzić do zwiększenia więzi społecznych.

Regularny masaż łagodzi niepokój

Niepokój? Pomysł leżenia na stole do masażu uwięzionego z własnymi myślami przez godzinę może faktycznie brzmieć jak piekło, ale to pomaga na niepokój, obiecujemy!

W rzeczywistości masaż może zmniejszyć nagromadzony stres w organizmie, który prowadzi do niepokoju szalejącego w twoich żyłach. Wykazano, że masaż obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, nawet o 30% – dzięki temu pomaga organizmowi zwalczać niepokój. Ale nie tylko to — masaż oferuje bezpieczną przestrzeń, z dala od stresu i wyzwalaczy niepokoju.

Badanie z 2010 roku wykazało nawet krótkoterminowe zmniejszenie o 50% objawów lękowych w skali Hamiltona, która obejmuje typowe objawy lękowe, takie jak napięcie, lęki i bezsenność.

Masaż poprawia koncentrację i skupienie

Jeśli masz problemy z koncentracją, z pewnością ucieszy Cię fakt, że masaż jest jednym ze sposobów na zwiększenie zdolności do skupiania się nad różnymi zadaniami. Znasz to uczucie, kiedy siedzisz przy biurku i czujesz, że twoje ramiona są napięte?

Otóż napięcie mięśniowe kieruje przepływ krwi do tej części ciała, a nie do mózgu. Po uwolnieniu tego napięcia poprzez masaż, przepływ krwi do mózgu się poprawi. To z kolei zwiększa dopływ tlenu i składników odżywczych do mózgu, pozwalając Ci się bardziej skupić.

Jedno z badań wykazało nawet zmniejszenie mocy fal mózgowych alfa i beta, co oznacza zwiększoną czujność, po 15-minutowym masażu na krześle. Ci, którzy otrzymali masaż, wykazali również zwiększoną szybkość i dokładność w zadaniach matematycznych, podczas gdy wyniki grupy kontrolnej się nie zmieniły.

Masaż zwiększa energię

Jedną z podstawowych korzyści — zarówno psychicznych, jak i fizycznych — płynących z masażu, jest zwiększenie krążenia.

Pomyśl o układzie limfatycznym ciała jak o odpowiedzi organizmu na system drenażowy. Usuwa on toksyny, odpady i bakterie z organizmu, aby chronić go przed zagrożeniami z zewnątrz. Czynność wywierania nacisku poprzez masaż może pobudzić układ limfatyczny, dzięki czemu organizm może łatwiej się odtruwać.

Twoja krew będzie krążyć lepiej, prowadząc do tego uczucia świeżości i jasności, które myślałeś, że możesz znaleźć tylko na dnie filiżanki kawy.

Masaż pomaga złagodzić bezsenność

Nie ma nic gorszego niż ten błędny cykl bezsenności — nie możesz zasnąć i stajesz się sfrustrowany, co tylko pogłębia początkowy problem. Jeśli uzyskanie masażu, abyś mógł zasnąć, nie jest wystarczająco dobrym powodem, to nie wiemy, co nim jest.

Badania wykazały, że masaż zarówno redukuje stres, jak i prowadzi do zwiększenia poziomu serotoniny, dzięki czemu możliwe jest zrelaksowanie się, co pozwala na zaśnięcie.

Zatem następnym razem, gdy zarezerwujesz masaż, pamiętaj: robisz to dla swojego zdrowia psychicznego.

Podobne wpisy