Jak leczyć łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty to potoczne określenie schorzenia, którego źródłem są zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli lateralis humeri) zwane jest zwykle łokciem tenisisty. Ta jednostka chorobowa należy do grupy entezopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. Zmiany te powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów. Do główny metod leczenia zaliczamy terapie falą uderzeniową oraz elektroterapie. Metody te dobierane są na podstawie badań naukowych oraz doświadczenia terapeutów. Kombinacja zalecanych technik zależy od indywidualnego pacjenta i zakresu jego dolegliwości.
Terapia falą uderzeniową w zapaleniu nadkłykcia bocznego
Terapia pozaustrojową falą uderzeniową (ESWT) to nieinwazyjna terapia, która stymuluje naturalny proces naprawy organizmu poprzez przepuszczanie krótkich, intensywnych fal dźwiękowych w miejscu zmienionym chorobowo. Główny nacisk kładziony jest na łagodzenie bólu i przyspieszenie gojenia. Terapia ESWT była szeroko stosowana w ciągu ostatnich 25 do 30 lat w przypadku szeregu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Ostatnie analizy dostarczyły wyniki na pozytywny wkład, jaki ESWT może wnieść w leczeniu schorzenia łokcia tenisisty. ESWT jest ogólnie postrzegana jako bezpieczna, łatwa do zastosowania i stosunkowo wygodna terapia.
Co mówią o terapii pacjenci:
Pacjentka Katarzyna:
„Wbrew moim oczekiwaniom zabieg falą uderzeniową, który otrzymałam od mojego fizjoterapeuty, był właściwie w porządku. To prawda, że leczenie jest dość bolesne, ale zaraz po nim mogę wrócić do normalnych zajęć. Nadal odczuwam pewien dyskomfort z powodu łokcia tenisisty, ale wydaje się, że z każdym tygodniem jest coraz lepiej”.
Wykazano, że terapia falą uderzeniową stymuluje rozwój nowych komórek krwi, co poprawia krążenie i regenerację tkanek oraz zmniejsza ból. Stymulacja włókien nerwowych prowadzi do miejscowego złagodzenia bólu, a sztuczne przerwanie tkanki ścięgna przyspiesza gojenie. Stanowi dobrą alternatywę dla bardziej inwazyjnych technik dla pacjentów, którzy nie reagują na konwencjonalne metody leczenia w ciągu trzech miesięcy. Niestety nie wszyscy terapeuci znają możliwości użycia ESWT.
Łokieć tenisisty – wpływ ultradźwięków i elektroterapii
Techniki elektroterapii mają na celu zmniejszenie bólu i wywołanie efektów komórkowych. Do wyboru jest pięć różnych rodzajów energii: elektryczna, dźwiękowa, świetlna, magnetyczna oraz termiczna. Istnieje również kilka metod leczenia łokcia tenisisty , w tym laseroterapia niskiego poziomu (LLT), ultradźwięki terapeutyczne, terapia prądami interferencyjnymi (IFC) oraz przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS). Poniżej krótko omówimy terapię ultradźwiękami i prądami interferencyjnymi.
Ultradźwięki to dźwięki o częstotliwości zbyt wysokiej, aby ludzie mogli je usłyszeć. Te fale dźwiękowe mogą wnikać głęboko w tkankę. Efekty obejmują podniesienie temperatury tkanki i stymulację nietermicznych zmian fizjologicznych, takich jak zwiększenie przepuszczalności komórek i stymulowanie wzrostu komórek. Po zastosowaniu ultradźwięków do ścięgna prostownika łokcia tenisisty większość pacjentów odczuwa natychmiastową redukcję wrażliwości, co zauważył pacjent Patryk:
Patryk:
„Zawsze odczuwam ulgę po każdym zabiegu fizjoterapeutycznym. Ultradźwięki zdecydowanie zmniejszają mój ból, ale w inny sposób niż techniki terapii lodem. Pozwala mi również łatwiej wykonywać zaleconą ekscentryczną terapię ruchową”.
Terapia prądem interferencyjnym wykorzystuje częstotliwość fal średnich i jest czymś zupełnie innym, z różnymi dostępnymi opcjami leczenia, ponieważ można dostosować kilka parametrów. Efekty tej terapii są przeciwbólowe i mogą działać przeciwzapalnie. Działa również hamująco na współczulny układ nerwowy, powoduje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudza mięśnie.
Dopiero od kilku lat coraz częściej prowadzone są badania nad terapią prądami interferencyjnymi w leczeniu łokcia tenisisty. Na przykład ostatnie badanie pokazuje, że połączenie terapii prądami interferencyjnymi i terapii ruchowej prowadzi do zmniejszenia bólu i poprawy siły chwytu. W tym miejscu należy również powiedzieć, że to samo badanie wykazało jeszcze lepsze wyniki terapii falą uderzeniową w połączeniu z terapią ruchową.
Łokieć tenisisty, a techniki kombinowane
Terapia falą uderzeniową oraz elektroterapia to tylko niektóre metody leczenia łokcia tenisisty. Nie omówiono innych rodzajów elektroterapii, rozciągania, tapingu, terapii manualnej i innych technik. Nie oznacza, że są one mniej skuteczne. Bez wątpienia najlepsze wyniki uzyskuje się dzięki połączeniu różnych metod leczenia.
Co mówią terapeuci o technikach kombinowanych?
Terapeuta Andrzej:
„Moje metody leczenia łokcia tenisisty mogą wyglądać zupełnie inaczej. Jednego pacjenta mógłbym leczyć terapią manualną i ultradźwiękami, a innego falą uderzeniową. Moja decyzja zależy od schematu objawów pacjenta oraz jego i moich doświadczeń i preferencji”.
Sukcesy osiągane dzięki łączeniu zabiegów są zauważane nie tylko przez Andrzeja, ale i innych terapeutów. Terapie kombinowane oznaczają jednak, że przeprowadzenie kompleksowego badania jest prawie niemożliwe, dlatego doświadczenia terapeutów i pacjentów nadal odgrywają główną rolę w określaniu wyboru leczenia schorzenia łokcia tenisisty.