Masaż na ból krzyża

- Och, moje plecy wciąż bolą — jęknął Jan, gdy usiadł na łóżku i schylił się, aby podnieść swojego buta.

- Dlaczego nie spróbujesz masażu? - zapytała jego żona — moja przyjaciółka Karolina przysięga, że masaż to jedyna rzecz, która pomaga jej w bólu pleców.

- Chyba próbowałem już wszystkiego innego. Kręgarz mówi, że moje plecy są w porządku, tylko mięśnie są napięte. Lekarz dał mi środki rozluźniające mięśnie, ale nie lubię ich brać. Masaż chyba nie może zaszkodzić moim plecom bardziej niż teraz — westchnął Jan, gdy wiązał but.

Jan jest typową osobą próbującą masażu po raz pierwszy. Wielu ludzi uważa, że nie zaszkodzi spróbować. Ale co robi masaż? Jakiego rodzaju masażu powinieneś spróbować? Jak znaleźć masażystę?

 Masaż na ból krzyża

Badania nad terapią za pomocą masażu

Badanie przeprowadzone w lipcu 2001 roku przez American Massage Therapy Association wykazało, że liczba osób dorosłych korzystających z masażu wzrosła ponad dwukrotnie od 1997 roku.

Większość pracowników służby zdrowia uznaje terapię masażem za uzasadnioną pomoc w leczeniu bólu dolnej części pleców i skuteczny dodatek do leczenia dolnej części pleców. 54% pracowników służby zdrowia twierdzi, że będzie zachęcać swoich pacjentów do korzystania z terapii masażem jako uzupełnienia leczenia medycznego.

Badanie dotyczące masażu i bólu pleców, przeprowadzone w Touch Research Institute na Uniwersytecie w Miami w 2001 roku wykazało, że: „Masaż zmniejszył ból dolnej części pleców, depresję i niepokój oraz poprawił sen. Grupa stosująca terapię masażem wykazała również poprawę zakresu ruchu, a ich poziom serotoniny i dopaminy był wyższy” (International Journal of Neuroscience, 106, 131-145).

Korzyści wynikające z masażu

Według American Massage Therapy Association badania pokazują, że terapia masażem zapewnia kilka ważnych korzyści zdrowotnych, w tym:

  • Masaż poprawia krążenie krwi, co wspomaga regenerację bolesności mięśni po aktywności fizycznej.
  • Masaż rozluźnia mięśnie, dzięki czemu zwiększa się zakres ruchu. Rozluźnienie mięśni pomaga również w bezsenności.
  • Masaż prowadzi do zwiększenia poziomu endorfin. Wzrost poziomu endorfin jest właściwie jedną z największych korzyści płynących z terapii masażem. Endorfiny to substancje chemiczne, które organizm produkuje, aby czuć się dobrze, co jest bardzo skuteczne w zarządzaniu przewlekłym bólem.

Najbardziej skutecznym rodzajem masażu w przypadku bólu dolnej części pleców jest terapia nerwowo-mięśniowa. American Academy of Pain Management uznaje tę formę terapii masażem za skuteczną w leczeniu bólu pleców spowodowanego urazem tkanki miękkiej (np. naciągnięciem mięśnia).

Technika masażu nerwowo-mięśniowego

Terapia nerwowo-mięśniowa polega na stosowaniu naprzemiennych poziomów skoncentrowanego nacisku na obszary skurczu mięśni. Nacisk w terapii masażu jest zazwyczaj stosowany za pomocą palców, knykci lub łokci. Po zastosowaniu na skurcz mięśnia nacisk nie powinien się zmieniać przez dziesięć do trzydziestu sekund.

Terapia masażem może zmniejszyć ból mięśni

Mięśnie, które są w skurczu, będą bolesne w dotyku. Ból ten jest spowodowany niedokrwieniem tkanki mięśniowej. Niedokrwienie oznacza brak prawidłowego przepływu krwi w mięśniach, zwykle z powodu ich skurczu. To z kolei powoduje następujący niepożądany proces:

  1. Ponieważ mięsień nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, nie otrzymuje również wystarczającej ilości tlenu.
  2. Brak tlenu powoduje, że mięsień produkuje kwas mlekowy.
  3. Kwas mlekowy powoduje, że po wysiłku fizycznym mięśnie są obolałe.

Po rozluźnieniu mięśnia poprzez terapię masażem kwas mlekowy zostanie uwolniony z mięśnia, a mięsień powinien zacząć otrzymywać wystarczającą ilość krwi i tlenu.

Terapia nerwowo-mięśniowa jest początkowo bolesna, ale nacisk masażu powinien złagodzić skurcze mięśni. W tym momencie niezwykle ważna jest komunikacja z masażystą dotycząca ucisku — czy ucisk jest zbyt duży, zbyt mały, poprawia się, pogarsza. Terapeuta powinien słuchać i odpowiednio reagować. Ucisk w terapii masażu nigdy nie powinien być nadmiernie bolesny. W rzeczywistości, większość ludzi opisuje ucisk jako „dobry ból”.

Czego można się spodziewać po terapii masażem

Po masażu w ramach terapii nerwowo-mięśniowej, wszelkie dolegliwości powinny zniknąć po dwudziestu czterech do trzydziestu sześciu godzin. Mięśnie, które były napięte, powinny pozostać wyraźnie bardziej rozluźnione przez cztery do czternastu dni, w zależności od stresu.

Skurcz mięśnia powinien rozluźnić się w odpowiedzi na nacisk wywierany przez masażystę. Jeśli mięsień nie rozluźnia się w odpowiedzi na nacisk, zwykle obecny jest stan zapalny. Masaż nie jest najlepszą opcją leczenia dla zapalnych mięśni. Tacy pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie leczenia zapalenia.

Większość skurczów mięśni wymaga czterech zabiegów masażu, zwykle w ciągu sześciu tygodni, aby osiągnąć najlepszy efekt. Jeśli skurcze mięśni nie zaczynają reagować na terapię nerwowo-mięśniową w ciągu dwóch masaży, terapia masażu nerwowo-mięśniowego może nie być najlepszą opcją leczenia.

W przypadku silnych bólów dolnej części pleców, przed rozpoczęciem terapii masażem warto poddać się badaniu lekarskiemu.

Podobne wpisy