Hydroterapia — czym jest i kiedy się ją stosuje?

 Hydroterapia — czym jest i kiedy się ją stosuje?

Co to jest hydroterapia?

Hydroterapia to każda metoda, która wykorzystuje wodę do leczenia różnych objawów występujących w całym organizmie. Możesz spotkać się z określeniem hydroterapia, terapia wodna lub balneoterapia.

Hydroterapia może być prostą czynnością, jak wzięcie ciepłej kąpieli w domu, lub też można skorzystać ze specjalnego zbiornika lub basenu. Termin hydroterapia obejmuje również stosowanie dysz pod ciśnieniem, gorących i zimnych temperatur oraz okładów z lodu.

Wodę do leczenia urazów i chorób wykorzystuje się już od zarania dziejów. W ciągu ostatnich 20 lat eksperci medyczni zaczęli badać hydroterapię jako opartą na dowodach metodę leczenia niektórych schorzeń i objawów. Badania wykazały, że hydroterapia może być świetną opcją łagodzenia objawów takich jak ból mięśni i sztywność stawów.

Nawet jeśli istnieją uzasadnione korzyści, które zostały zbadane przez ekspertów, hydroterapia jest czasami reklamowana jako środek leczniczy w sposób, który nie jest dokładny. Może być nawet niebezpieczna. Ze względu na to ryzyko, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed dodaniem jakichkolwiek nowych zabiegów do rutyny leczenia.

Jeśli zdecydujesz się na hydroterapię, upewnij się, że korzystasz z niej w renomowanej klinice i u renomowanego dostawcy.

Kto potrzebuje hydroterapii?

Technicznie rzecz biorąc, nikt nie potrzebuje hydroterapii. Nie jest to standardowe leczenie żadnej choroby, stanu czy objawu. W miarę jak staje się ona coraz szerzej badana, eksperci odkrywają, co jest, a co nie jest skuteczne w leczeniu.

Dlaczego stosuje się hydroterapię?

Hydroterapia jest przede wszystkim stosowana do łagodzenia objawów, takich jak ból i sztywność. Hydroterapia może pomóc ludziom z poniższymi objawami:

 • ból,
 • sztywność,
 • siniaki,
 • obrzęk,
 • ból mięśni,
 • ból menstruacyjny.

Co leczy hydroterapia?

Osoby z kilkoma schorzeniami mogą skorzystać z wykorzystania wody w różnych formach i o różnych temperaturach, aby poczuć się lepiej. Hydroterapia może przynieść ulgę objawową osobom z następującymi schorzeniami:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • fibromialgia,
 • choroba Parkinsona,
 • neuropatia,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • stwardnienie rozsiane,
 • mózgowe porażenie dziecięce.

Ważne jest, aby pamiętać, że hydroterapia nie leczy żadnego z tych schorzeń. Nie powinna ona zastępować żadnych zabiegów ani leków przepisanych przez lekarza. W większości przypadków hydroterapia pomaga ludziom poczuć się lepiej poprzez tymczasowe złagodzenie bólu, sztywności i obrzęku.

Nigdy nie jest źle znaleźć bezpieczny sposób na poprawę samopoczucia, ale nie należy oczekiwać, że hydroterapia wyleczy jakiekolwiek schorzenie — zwłaszcza poważniejsze choroby przewlekłe.

Hydroterapia w przypadku oparzeń

Hydroterapia może pomóc osobom z poparzeniami. Strumienie wody są skutecznym i bezpiecznym sposobem na oczyszczenie ran i poparzonej skóry. Leczenie oparzeń wodą pod ciśnieniem może również pomóc zmniejszyć:

 • ból,
 • zaczerwienienie,
 • blizny,
 • trwałe przebarwienia.

Hydroterapia i fizykoterapia

Hydroterapia może być również dobrym uzupełnieniem fizykoterapii podczas powrotu do zdrowia po urazie lub operacji. Ruch w wodzie to sposób na bezpieczne ćwiczenia o niskim oporze. Prawdopodobnie słyszałeś o wodnym aerobiku lub pływaniu jako świetnej opcji dla osób, które odczuwają ból przy innych rodzajach treningu.

Zawsze rozmawiaj z lekarzem przed wznowieniem jakiejkolwiek aktywności fizycznej po operacji. Zbiorniki do hydroterapii, baseny lub wanny mogą zwiększyć ryzyko infekcji. Może być również konieczne odczekanie określonego czasu po zabiegu, zanim będzie można zamoczyć miejsce nacięcia.

Hydroterapia i ciąża

Hydroterapia okazała się być korzystna dla niektórych kobiet w ciąży. Jedno z badań wykazało, że ciężarne z wysokim ciśnieniem krwi mogą być w stanie zmniejszyć ryzyko powikłań takich jak stan przedrzucawkowy dzięki regularnym sesjom hydroterapii.

Niektóre ciężarne decydują się na poród w ciepłej wodzie, co może zwiększyć komfort, zmniejszyć ból i niepokój.

Hydroterapia i utrata wagi

Hydroterapia sama w sobie nie powoduje, nie stymuluje ani nie poprawia utraty wagi. Jednak plany ćwiczeń, które obejmują trening w wodzie, mogą pomóc Ci schudnąć i poprawić ogólny stan zdrowia.

Jak powszechna jest hydroterapia?

Hydroterapia jest bardzo powszechna. Jeśli kiedykolwiek brałeś kąpiel z solą Epsom lub bombą kąpielową, albo relaksowałeś się w zimnej wannie po treningu, doświadczyłeś hydroterapii, niezależnie od tego, czy tak to nazwałeś, czy nie.

Inne formy hydroterapii są mniej powszechne, głównie dlatego, że wymagają specjalnego sprzętu i urządzeń.

Co powinienem zrobić przed rozpoczęciem hydroterapii?

Przed rozpoczęciem hydroterapii należy porozmawiać z lekarzem. Nawet jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem rutyny w domu, twój lekarz powie ci, czy pewne temperatury lub stosowanie wody może mieć skutki uboczne lub ryzyko.

Co się dzieje podczas hydroterapii?

Co się dzieje podczas hydroterapii, zależy od tego, jaką formę otrzymujesz. Może to być tak proste jak kąpiel lub prysznic w domu. Większość technik hydroterapii ma zarówno wersje domowe, jak i bardziej specjalistyczne aplikacje wykonywane w dedykowanych klinikach. Niektóre z najczęstszych form hydroterapii obejmują:

 • Kąpiele: Moczenie się w ciepłej lub zimnej wodzie.
 • Dysze ciśnieniowe: Zastosowanie wody pod ciśnieniem do ciała.
 • Regulacja temperatury: Stosowanie okładów z lodu, suchego lodu lub ciepła (na przykład w saunie) na różne części ciała.

Co się dzieje po hydroterapii?

Większość zastosowań hydroterapii nie wymaga żadnych specjalnych działań następczych. Jednakże, jeśli stosujesz hydroterapię na konkretną chorobę lub w celu złagodzenia pewnych objawów, porozmawiaj z lekarzem o wszelkich zmianach, które zauważyłeś.

Jakie są zalety hydroterapii?

Hydroterapia ma wiele zalet. Może być świetnym sposobem na zmniejszenie objawów bez leków lub innych bardziej inwazyjnych metod leczenia. Jeśli otrzymujesz hydroterapię od licencjonowanego, certyfikowanego dostawcy, hydroterapia jest również bardzo bezpieczna i ma niewiele lub żadnych skutków ubocznych.

Jakie są zagrożenia lub komplikacje związane z hydroterapią?

Ryzyko związane z zabiegami hydroterapii obejmuje:

 • poślizgnięcia, upadki lub inne wypadki,
 • oparzenia lub odmrożenia (zarówno od gorąca jak i od ekstremalnego zimna),
 • infekcje.

Unikaj wszelkich zabiegów, które mówią, że usuwają toksyny lub leczą choroby. Twierdzenia te nie zostały udowodnione w badaniach naukowych, często są całkowicie nieprawdziwe i mogą być niebezpieczne.

Hydroterapia nie jest zabiegiem leczniczym — nie wyleczy ani nie naprawi żadnej choroby czy schorzenia, które masz. Medycyna naturalna ma wiele korzystnych i kulturowo istotnych zastosowań, ale upewnij się, że korzystasz z leczenia u certyfikowanych dostawców.

Jaki jest czas rekonwalescencji po hydroterapii?

Hydroterapia powinna mieć niewielki lub żaden czas rekonwalescencji. Powinieneś być w stanie poddać się zabiegowi, a następnie od razu powrócić do wszystkich swoich zwykłych czynności.

Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza na temat kolejnych kroków, jeśli korzystasz z hydroterapii jako części planu leczenia urazu, oparzenia lub konkretnego schorzenia.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Porozmawiaj z lekarzem natychmiast, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów:

 • nowy lub pogarszający się ból,
 • obrzęk,
 • przebarwienia,
 • wysypka lub pokrzywka.

Woda zawsze była używana, aby pomóc ludziom poczuć się lepiej i nie inaczej jest dzisiaj. W rzeczywistości hydroterapia jest coraz bardziej popularną formą łagodzenia objawów w przypadku wielu schorzeń i problemów. Upewnij się, że korzystasz z leczenia u renomowanego i certyfikowanego dostawcy, a przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej hydroterapii porozmawiaj z lekarzem.

Podobne wpisy