Co to jest Presoterapia? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Presoterapia znana jako masaż pneumatyczny lub drenaż limfatyczny, polega na stosowaniu specjalistycznych mankietów ze sprężonym powietrzem, które wywierają kontrolowany ucisk na określone części ciała. Efekt presoterapii obejmuje poprawę krążenia, zmniejszenie obrzęków, wspomaganie metabolizmu oraz regeneracji tkanki.
Co to jest Presoterapia?
Presoterapia innaczej nazywana terapią uciskową, to zabieg, w którym specjalne mankiety ze sprężonym powietrzem wywierają kontrolowany nacisk na ciało. Poprzez taką stymulację naczyń limfatycznych i krwionośnych następuje poprawa przepływu płynów ustrojowych, co z kolei przyspiesza metabolizm.
Presoterapia jest szczególnie skuteczna w przypadku zastojów i obrzęków związanych z zaburzeniami cyrkulacji limfy. Metoda została opracowana w latach 60. XX wieku przez amerykańskich badaczy, początkowo jako pomoc dla kobiet po mastektomii.
Jak działa presoterapia?
Presoterapia działa poprzez stymulację pneumatyczną naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ten proces zwiększa przepływ krwi i limfy, co ma wiele korzystnych efektów dla organizmu. Poprawia dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek oraz ułatwia usuwanie produktów przemiany materii. Usuwa toksyny i nadmiar płynów z organizmu zmniejszając obrzęki, w tym te spowodowane problemami limfatycznymi, co prowadzi do zmniejszenia uczucia ciężkości nóg. Presoterapia poprawia również jędrność i elastyczność skóry oraz wzmacnia układ odpornościowy, zwiększając ogólne samopoczucie.
Zabieg presoterapii przyspiesza krążenie krwi i limfy, co z kolei zwiększa dotlenienie i odżywienie komórek oraz procesy metaboliczne. Metodyka presoterapii przypomina manualny drenaż limfatyczny, ale zamiast rąk fizjoterapeuty, bodźcem jest tu powietrze pod odpowiednim ciśnieniem.
W jakich przypadkach sprawdzi się presoterapia?
Presoterapia zdobyła uznanie wśród pacjentów oraz terapeutów dzięki swojej skuteczności, nie tylko w leczeniu obrzęków limfatycznych, ale także jako skuteczna metoda profilaktyki chorób żylnych, takich jak żylne choroby zakrzepowo-zatorowe czy niewydolność żylna i limfatyczna. Metoda również jest skuteczna w leczeniu neuropatii oraz w procesie rehabilitacji po urazach.
Regeneracja organizmu za pomocą presoterapii
Presoterapia zapewnia szybką i efektywną regenerację, pomagając w przywróceniu elastyczności mięśniowej, zmniejszając napięcie i ból. Stosowana jest, także w terapii zespołu niespokojnych nóg. Masaż pneumatyczny popularny jest wśród sportowców, pomagając poprawić trofikę mięśni, złagodzić ból, zakwasy i zmęczenie kończyn. Dodatkowo, wspomaga efektywną rozgrzewkę i przyspiesza regenerację organizmu
Presoterapia znajduje zastosowanie również w kosmetologii, gdzie wykazuje działanie detoksykujące i pomaga w kształtowaniu sylwetki. Dodatkowo, korzystnie wpływa na jędrność skóry i układ limfatyczny, co jest pomocne w walce z cellulitem.
Presoterapia – wskazania do zabiegu
Masaż pneumatyczny, znany także jako BOA (Pneumatyczny masaż limfatyczny), przynosi szereg korzyści zdrowotnych i może być stosowany w przypadku wielu różnych schorzeń i dysfunkcji. Główne wskazania do presoterapii obejmują:
- Zaburzenia cyrkulacji limfatycznej,
- Choroba Raynauda,
- Otyłość i nadwaga,
- Zaburzenia troficzne skóry,
- Redukcja blizn,
- Regeneracja mięśni po urazach,
- Zaburzenia krążenia krwi, w tym niewydolność naczyń żylnych,
- Profilaktyka chorób zakrzepowo-zatorowych,
- Presoterapia cieszy się pozytywnymi opiniami jako wsparcie w leczeniu urazów narządu ruchu oraz wykazuje odprężające działanie w przypadku przewlekłego zmęczenia.
- Zmniejszenie napięcia mięśniowego,
- Obrzęk i ból nóg będący skutkiem otyłości, długotrwałego obciążenia nóg czy niewydolności żylnej,
- Wystąpienie obrzęków po kontuzji czy urazie,
- Wystąpienie obrzęków pooperacyjnych,
- Obrzęk ciała (zabieg ma działanie relaksujące i przeciwbólowe dzięki wchłanianiu obrzęków napierających na unerwione części ciała),
- Profilaktyka niewydolności żylnej,
- Aktywizacjia układu limfatycznego,
- Obecność toksyn w komórkach tłuszczowych i konieczność przeprowadzenia detoksykacji dogłębnej wewnątrzustrojowej.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu presoterapii
Przeciwwskazania do presoterapii obejmują szereg warunków zdrowotnych, takich jak choroby serca (np. zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca), zapalenie naczyń limfatycznych oraz stany zapalne stawów. Zawsze zaleca się skonsultowanie stosowania presoterapii z lekarzem specjalistą przed przystąpieniem do zabiegu.
Presoterapia – główne przeciwwskazania:
- Ciąża,
- Okres menstruacyjny,
- Ciężkie choroby nerek,
- Rozrusznik serca,
- Padaczka,
- Obecność metalowych implantów,
- Ostre stany zapalne,
- Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
- Choroby zakaźne,
- Ostra zakrzepica,
- Jaskra,
- Choroby autoimmunologiczne,
- W przypadku chorób nowotworowych decyzję o zastosowaniu kompresjoterapii podejmuje ostatecznie lekarz, ponieważ są to przeciwwskazania względne.
Jakie efekty przynosi presoterapia?
Presoterapia nie tylko poprawia przepływ krwi w organizmie, ale także skutecznie wspiera układ limfatyczny i narządy wewnętrzne człowieka. Aparaty do drenażu limfatycznego opierają się głównie na mechanicznej stymulacji naczyń limfatycznych i krwionośnych, przy wykorzystaniu różnych trybów pracy. Efektem jest poprawa cyrkulacji wewnątrzustrojowych płynów, co korzystnie wpływa na metabolizm, ułatwiając dostarczanie substancji odżywczych do tkanek oraz usuwanie z nich zbędnych produktów przemiany materii.
Aparaty do masażu kompresyjnego nóg znajdują zastosowanie w rehabilitacji po zabiegach na żylaki, dodatkowo poprawiając elastyczność skóry. Ważną zaletą tej metody jest wspomaganie procesów detoksykacji organizmu i usuwania produktów rozpadu tkanki tłuszczowej po liposukcji. Presoterapia jest także popularna w sporcie i odnowie biologicznej, ponieważ korzystnie wpływa na regenerację tkanki mięśniowej.