Jak zmotywować się do regularnego ćwiczenia?

Często zdarza się, że chcemy zacząć ćwiczyć, ale brakuje nam motywacji, by to robić regularnie. Długie dni w pracy, wieczorne spotkania ze znajomymi czy też wieczory spędzone przed telewizorem sprawiają, że trudno nam się zebrać i ruszyć do treningu. Jednak regularne ćwiczenia to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia, a także do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak zmotywować się do regularnego ćwiczenia.

Znajdź swoje „dlaczego”

Przed rozpoczęciem treningów warto zastanowić się, dlaczego chcemy ćwiczyć. Może to być poprawa zdrowia, zrzucenie kilku kilogramów, zwiększenie wytrzymałości, poprawa samopoczucia lub zrealizowanie jakiegoś celu, np. przebiegnięcie maratonu. Gdy mamy jasno określony cel, łatwiej nam zebrać się do działania i wytrwać w regularnym treningu.

Stwórz plan treningowy

Aby osiągnąć zamierzony cel, potrzebujemy planu. Stwórzmy więc harmonogram treningów, uwzględniając czas, jaki chcemy poświęcić na ćwiczenia, rodzaj aktywności fizycznej, jaką chcemy uprawiać, oraz dni wolne od treningu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nie wiemy, co mamy robić na siłowni, a tym samym nie mamy ochoty na trening.

Wybierz odpowiednią formę aktywności fizycznej

Nie każdy lubi ćwiczyć w siłowni, biegać na bieżni czy jeździć na rowerze. Ważne, aby wybrać formę aktywności fizycznej, która sprawia nam przyjemność. Może to być joga, taniec, pływanie czy nordic walking. Gdy ćwiczymy z przyjemnością, łatwiej nam wytrwać w treningu.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Ćwiczenia w duecie lub grupie mogą być znacznie przyjemniejsze niż samodzielne treningi. Warto więc poszukać partnera do ćwiczeń, z którym będziemy mogli się motywować nawzajem i wzajemnie kontrolować postępy w treningu.

Nagradzaj się za wysiłek

Ostatnim sposobem na zmotywowanie się do regularnych ćwiczeń jest nagradzanie siebie za trud, jaki włożyliśmy w trening. To może być np. pyszny posiłek, wizyta w SPA lub zakup nowych, modnych ubrań.

Ważne, aby nagroda była adekwatna do naszych postępów i wymagań, ale także by nie przeszkadzała w osiąganiu celu. Nagradzając siebie za wysiłek, motywujemy się do dalszych treningów i pokonywania kolejnych wyzwań.

Podsumowanie

Regularne ćwiczenia to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby jednak wytrwać w treningu, musimy znaleźć motywację do działania. Powinniśmy zastanowić się, dlaczego chcemy ćwiczyć, stworzyć plan treningowy, wybrać odpowiednią formę aktywności fizycznej, znaleźć partnera do ćwiczeń oraz nagradzać siebie za wysiłek. Dzięki tym sposobom zmotywujemy się do regularnego ćwiczenia i osiągniemy zamierzone cele. Pamiętajmy jednak, że motywacja to tylko początek – aby osiągnąć sukces, potrzebujemy także wytrwałości, systematyczności i determinacji.

Podobne wpisy