Jak leczyć 540 milionów ludzi, cierpiących na bóle dolnego odcinka pleców?
Ból dolnego odcinka pleców jest największą przyczyną niepełnosprawności na świecie. Badanie opublikowane w prestiżowym magazynie medycznym „The Lancet” wskazuje, że ból w dolnym odcinku pleców jest zwykle traktowany bardzo powierzchownie. Co więcej, operacje, zastrzyki i stosowane środki przeciwbólowe często dodatkowo pogarszają sprawę – czytamy w czasopiśmie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sam cierpisz na to schorzenie, lub ktoś w Twoim najbliższym otoczeniu boryka się z tym problemem mówi Martin Underwood, profesor na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii, który brał udział w trzyetapowych badaniach, opublikowanych w czasopiśmie naukowym ,,The Lancet”*.
Profesor Martin Underwood w swej karierze niejednokrotnie natknął się na pacjentów których przyczyna bólu w dolnym odcinku kręgosłupa nie była łatwa do zdiagnozowania. Jest to w istocie dość logiczne, gdyż jak pokazują ich kompleksowe badania, w zdecydowanej większości przypadków tego typu bóle nie mają bezpośredniego podłoża. Jako jedną z domniemanych przyczyn podaje się styl życia pacjenta, obfitujący w brak aktywności ruchowej lub nadwagę. Ból może również wystąpić z powodu czynników psychologicznych, ekonomicznych, a także społecznych.
Mimo to pacjenci – często z pobudek finansowych – otrzymują od lekarzy i szpitali zalecenia, aby poddać się operacji lub rozważyć opcję zastrzyków. Niestety, nie dość, że są to kosztowne metody to według najnowszych badań mogą dodatkowo pogłębić problem. U niektórych pacjentów, w trakcie operacji dochodzi do zespalania kręgów lub dodaje się sztuczny dysk, a według ostatnich odkryć naukowców jest to niezwykle bezużyteczna procedura, co więcej może ona powodować niepotrzebny uszczerbek na zdrowiu pacjentów.
Przepisywanie silnych leków przeciwbólowych nie jest również skutecznym rozwiązaniem. Nie dość, że środki te nie są najlepszą formą terapii przeciwbólowej to mają działanie uzależniające – w rezultacie pacjenci będą musieli przyjmować ich więcej, a ryzyko uzależnienia od tych substancji wzrasta.
Sprawdzone rozwiązanie
Profesor Underwood oraz jego współpracownicy biją na alarm: „Najwyższa pora, aby zająć się bólem kręgosłupa w odpowiedni sposób” ,,Mówimy stanowcze ‘’NIE’’ dla przepisywania nieracjonalnych zabiegów na przewlekłe bóle pleców” – dodaje Judith Turner, psycholog kliniczny z Uniwersytetu w Waszyngtonie – „Należy w dużej mierze zwrócić uwagę na sprawdzone działania w tej kwestii.” Należą do nich m.in.:
- aktywność ruchowa
- stosowanie terapii poznawczej
- kontrola prawidłowego oddechu
- dostateczna ilość ćwiczeń
Nieskuteczne zabiegi medyczne są zdecydowanie zbyt często zalecane przez lekarzy w przypadku przewlekłego bólu pleców
Redefiniowanie opieki nad kręgosłupem.
Już od lat 80-tych marka DAVID oferuje medyczne urządzenia do ćwiczeń, zaprojektowane z myślą o osobach borykających się z dolegliwościami w obrębie kręgosłupa. Koncepcja naszej marki opiera się na terapii ćwiczeniami, które wspierają naturalne funkcjonowanie mięśni i stawów. Rozwiązania marki DAVID idealnie wpisują się w zalecenia zawarte w badaniach opublikowanych w Brytyjskim magazynie medycznym ‘’The Lancet’’. Urządzenia zostały opracowane w taki sposób, aby w ciągu trzech sesji terapeutycznych pacjenci nauczyli się, jak korzystać z urządzeń bez pomocy fizjoterapeuty. Oprogramowanie urządzeń zapewnia zrównoważony trening, jednocześnie motywując pacjentów do jego kontynuowania przy użyciu prawidłowej techniki.
Oprogramowanie EVE
Oprogramowanie EVE – Twój wirtualny asystent, który zapewnia zrównoważony program aktywności, umożliwiający fizjoterapeucie skomponowanie optymalnego programu treningowego dla pacjenta. Testy i pomiary pacjentów na początku i na końcu cyklu leczenia dają jasny obraz mobilności i siły mięśni w obrębie kręgosłupa. System biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) i wstępnie skonfigurowane ustawienia programu automatycznie nadzorują trening. Najczęściej słyszaną opinią od pacjentów jest to, że czują się niezwykle komfortowo i wyjątkowo bezpiecznie trenując z urządzeniami marki DAVID.
Regularna terapia fizyczna
Fizjoterapia dostarcza nam szeroką gamę zabiegów o różnym stopniu skuteczności. Często nie da się z góry ocenić, która terapia okaże się skuteczna dla danego pacjenta. Na przykład, jeden pacjent może odnieść korzyść z terapii manualnej, inny natomiast z zabiegu suchej igłoterapii (Dry needling). Wiemy natomiast, że stopień motywacji i czynnik czasu są kluczowymi elementami wpływającymi na sukces lub porażkę każdego leczenia, niezależnie od wybranej metody.
Pacjent, korzystający ze sprzętu marki DAVID
Rozwiązania marki DAVID doskonale wpisują się w aktualne trendy leczenia. Ponadto są w stanie stworzyć idealne warunki do wykonywania ćwiczeń dla pacjentów, nawet tych których schorzenie określono jako ‘poważne’. Kontrolowana terapia wysiłkowa przeprowadzona w bezpiecznych warunkach jest procedurą zalecaną szczególnie dla pacjentów cierpiących na choroby o przewlekłym podłożu. Zalety stosowania naszego sprzętu w terapii wysiłkowej można opisać następująco:
- Pacjent czuje się wyjątkowo bezpiecznie, lęk przed ruchem jest wyeliminowany lub praktycznie całkowicie zredukowany
- Wygodny program treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta
- Obciążenie automatycznie regulowane zgodnie z systemem informacji zwrotnej
- Pacjent ma całkowitą kontrolę nad przebiegiem leczenia
- Oprogramowanie Eve – prywatny motywator pacjenta do kontynuowania treningu
Korzyści dla fizjoterapeuty
- Fizjoterapeuta nie musi się martwić o ustawienie sprzętu i poprawność wykonywanych ćwiczeń
- Fizjoterapeuci mogą motywować i korygować pacjenta bezpośrednio w trakcie ćwiczeń
- Fizjoterapeuci mają możliwość leczenia większej ilości pacjentów w tym samym czasie
Informacje i kontakt
Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat możliwości zastosowania systemu marki DAVID w Twojej klinice, gabinecie fizjoterapeutycznym lub rehabilitacyjnym, skontaktuj się z nami!