Rezonans magnetyczny MRI – przebieg badania
Rezonans magnetyczny (MRI) to technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów narządów i tkanek w Twoim ciele. Większość urządzeń MRI to duże magnesy w kształcie tuby. Kiedy leży się wewnątrz urządzenia MRI, pole magnetyczne tymczasowo wyrównuje cząsteczki wody w organizmie. Fale radiowe powodują, że te wyrównane atomy wytwarzają słabe sygnały, które są wykorzystywane do tworzenia przekrojowych obrazów MRI - jak kromki w bochenku chleba. Aparat MRI może również tworzyć obrazy 3D, które można oglądać pod różnymi kątami.
Dlaczego robi się badania MRI?
Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym sposobem badania narządów, tkanek i układu kostnego przez lekarza. Tworzy on obrazy wnętrza ciała o wysokiej rozdzielczości, które pomagają w diagnozowaniu różnych problemów.
MRI mózgu i rdzenia kręgowego
MRI jest najczęściej stosowanym badaniem obrazowym mózgu i rdzenia kręgowego. Jest często wykonywane, aby pomóc zdiagnozować:
- tętniaki naczyń mózgowych,
- zaburzenia oka i ucha wewnętrznego,
- stwardnienie rozsiane,
- zaburzenia rdzenia kręgowego,
- udar mózgu,
- guzy,
- uszkodzenie mózgu w wyniku urazu.
Specjalnym rodzajem MRI jest funkcjonalny MRI mózgu (fMRI). Tworzy on obrazy przepływu krwi do określonych obszarów mózgu.
Pomaga to zidentyfikować ważne obszary kontroli języka i ruchu w mózgach osób rozważanych do operacji mózgu. Funkcjonalny MRI może być również stosowany do oceny uszkodzeń spowodowanych urazem głowy lub zaburzeniami takimi jak choroba Alzheimera.
MRI serca i naczyń krwionośnych
MRI, który koncentruje się na sercu lub naczyniach krwionośnych może ocenić:
- wielkość i funkcję komór serca,
- grubość i ruch ścian serca,
- rozległość uszkodzeń spowodowanych zawałem serca lub chorobą serca,
- problemy strukturalne w aorcie, takie jak tętniaki lub rozwarstwienia,
- zapalenie lub blokady w naczyniach krwionośnych.
MRI innych narządów wewnętrznych
MRI może sprawdzić, czy nie ma guzów lub innych nieprawidłowości wielu narządów w organizmie, w tym następujących:
- wątroba i drogi żółciowe,
- nerki,
- śledziona,
- trzustka,
- macica,
- jajniki,
- prostata.
MRI kości i stawów
MRI może pomóc w ocenie:
- nieprawidłowości stawów spowodowanych urazami lub powtarzającymi się kontuzjami, takimi jak rozdarta chrząstka lub więzadła,
- nieprawidłowości dysków w kręgosłupie,
- infekcje kości,
- guzy kości i tkanek miękkich.
MRI piersi
MRI może być stosowany wraz z mammografią do wykrywania raka piersi, szczególnie u kobiet, które mają gęstą tkankę piersi lub które mogą być w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia tej choroby.
Ryzyko związane z rezonansem magnetycznym
Ponieważ MRI wykorzystuje silne magnesy, obecność metalu w organizmie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli zostanie on przyciągnięty przez magnes. Nawet jeśli nie są przyciągane przez magnes, metalowe przedmioty mogą zniekształcać obraz MRI.
Jeżeli posiadane urządzenie nie posiada certyfikatu bezpieczeństwa MRI, pacjent może nie być w stanie poddać się badaniu MRI. Do urządzeń tych należą:
- metalowe protezy stawów,
- sztuczne zastawki serca,
- wszczepialny defibrylator serca,
- wszczepiane pompy infuzyjne do leków,
- wszczepione stymulatory nerwów,
- rozrusznik serca,
- metalowe klipsy,
- metalowe szpilki, śruby, płytki, stenty lub zszywki chirurgiczne,
- implanty ślimakowe,
- kula, odłamek lub inny rodzaj fragmentu metalu,
- urządzenie wewnątrzmaciczne.
Jeśli masz tatuaże lub makijaż permanentny, zapytaj swojego lekarza, czy mogą one wpłynąć na Twój rezonans magnetyczny. Niektóre z ciemniejszych tuszy zawierają metal.
Przed zaplanowaniem MRI, powiedz lekarzowi, jeśli uważasz, że jesteś w ciąży. Wpływ pól magnetycznych na płody nie jest dobrze poznany. Lekarz może zalecić alternatywne badanie lub przełożenie badania MRI. Poinformuj również lekarza, jeśli karmisz piersią, zwłaszcza jeśli masz otrzymać materiał kontrastowy podczas zabiegu.
Ważne jest również, aby omówić problemy z nerkami lub wątrobą z lekarzem, ponieważ problemy z tymi organami mogą ograniczyć stosowanie wstrzykiwanych środków kontrastowych podczas skanowania.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego MRI?
Przed badaniem MRI należy się normalnie odżywiać i kontynuować przyjmowanie dotychczasowych leków, chyba że zostanie zlecone inaczej. Następnie pacjent zostanie poproszony o przebranie się w fartuch i zdjęcie rzeczy, które mogą wpłynąć na obrazowanie magnetyczne, takich jak:
- biżuterię,
- spinki do włosów,
- okulary,
- zegarki,
- peruki,
- protezy zębowe,
- aparaty słuchowe,
- biustonosze z fiszbinami,
- kosmetyki zawierające cząsteczki metalu.
Czego spodziewać się podczas rezonansu magnetycznego?
Urządzenie MRI wygląda jak długa wąska rura, której oba końce są otwarte. Pacjent kładzie się na ruchomym stole, który wsuwa się w otwór rury. Technik monitoruje pacjenta z innego pomieszczenia. Można z nim rozmawiać przez mikrofon.
Jeśli pacjent ma lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia), może otrzymać lek, który pomoże mu poczuć się sennym i mniej niespokojnym.
Urządzenie MRI wytwarza wokół pacjenta silne pole magnetyczne, a fale radiowe są kierowane na jego ciało. Procedura jest bezbolesna. Pacjent nie czuje pola magnetycznego ani fal radiowych.
Podczas badania MRI wewnętrzna część magnesu wytwarza powtarzające się stukanie, uderzenia i inne odgłosy. Pacjent może otrzymać zatyczki do uszu lub odtwarzaną muzykę, która pomoże zablokować hałas.
W niektórych przypadkach materiał kontrastowy, zwykle gadolin, zostanie wstrzyknięty przez linię dożylną (IV) do żyły w dłoni lub ramieniu. Materiał kontrastowy uwydatnia pewne szczegóły. Gadolin rzadko wywołuje reakcje alergiczne.
Badanie MRI może trwać od 15 minut do ponad godziny. Pacjent musi pozostać nieruchomo, ponieważ ruch może zamazać uzyskane obrazy.
Podczas czynnościowego badania MRI pacjent może zostać poproszona o wykonanie szeregu drobnych czynności – takich jak stukanie kciukiem o palce, pocieranie bloku papieru ściernego lub odpowiadanie na proste pytania. Pomaga to wskazać części mózgu, które kontrolują te czynności.
Na końcu lekarz specjalnie przeszkolony w zakresie interpretacji obrazów MRI (radiolog) przeanalizuje obrazy z badania i przekaże wyniki lekarzowi. Lekarz omówi ważne wyniki i dalsze kroki.