Przepuklina brzuszna – co to jest?

Przepuklina brzuszna to schorzenie polegające na wystąpieniu wypuklenia lub wypadnięcia narządu z jamy brzusznej przez naturalne lub patologiczne otwory w powłokach brzusznych. Najczęściej przepukliny występują w okolicy pachwinowej, ale mogą również wystąpić w innych miejscach, takich jak pępek czy blizna pooperacyjna.

Objawy przepukliny brzusznej

Objawy przepukliny brzusznej zależą od wielkości i lokalizacji przepukliny oraz od jej zawartości. Do najczęstszych objawów należą:

  • ból i dyskomfort w okolicy przepukliny,
  • wyczuwalna grudka lub wypukłość w okolicy przepukliny,
  • uczucie ciężkości lub napięcia w jamie brzusznej,
  • mdłości i wymioty,
  • trudności w wypróżnianiu się lub oddawaniu moczu (w przypadku przepukliny udowej).

Gdzie boli przepuklina brzuszna?

Ból związany z przepukliną brzuszną może wystąpić w różnych miejscach, w zależności od lokalizacji przepukliny. Najczęściej ból odczuwany jest w okolicy pachwiny, pępka lub blizny pooperacyjnej.

Leczenie przepukliny brzusznej

Leczenie przepukliny brzusznej zależy od wielkości i rodzaju przepukliny oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku małych przepuklin, które nie powodują objawów, zwykle zaleca się obserwację. W przypadku większych lub bolesnych przepuklin konieczne może być leczenie chirurgiczne, polegające na operacyjnym usunięciu przepukliny i wzmocnieniu osłabionych powłok brzusznych. Istnieją również techniki laparoskopowe, które pozwalają na minimalnie inwazyjne leczenie przepuklin.

Przepuklina brzuszna u dzieci

Przepuklina brzuszna jest stosunkowo częstym problemem u dzieci, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. Najczęściej występuje przepuklina pępkowa, polegająca na wypadnięciu jelita przez otwór w powłokach brzusznych w okolicy pępka. U większości dzieci przepuklina pępkowa zamyka się samoistnie w ciągu kilku pierwszych lat życia.

Jeśli przepuklina nie zamknie się samoistnie lub jeśli zaczyna powodować problemy zdrowotne, konieczne może być leczenie chirurgiczne. U niemowląt i małych dzieci leczenie przepukliny pępkowej zwykle polega na noszeniu specjalnej opaski na brzuchu, która pomaga utrzymać jelito na swoim miejscu. U starszych dzieci stosuje się zazwyczaj zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu przepukliny i wzmocnieniu osłabionych powłok brzusznych.

Podsumowanie

Przepuklina brzuszna to schorzenie polegające na wypadnięciu narządu z jamy brzusznej przez otwory w powłokach brzusznych. Objawy przepukliny brzusznej mogą obejmować ból, wyczuwalną grudkę, uczucie ciężkości i trudności z wypróżnianiem. Leczenie przepukliny brzusznej zależy od wielkości i rodzaju przepukliny oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i może obejmować obserwację, zabieg chirurgiczny lub stosowanie opaski na brzuchu. U dzieci najczęściej występuje przepuklina pępkowa, która zwykle zamyka się samoistnie, ale w niektórych przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej.

Podobne wpisy